KONTAKT NA KAPITÁNA PRÍSTAVU: TRYSKOMYS@GMAIL.COM

Slovenský skauting

48. PRÍSTAV VODNÝCH SKAUTOV “BUFO VIRIDIS” SENICA

Kto sme a čo vlastne robíme?​​

My, vodní skauti, sme tiež skautmi telom aj dušou. Máme radi prírodu, pohyb a pobyt v nej. Radi chodíme na hory, do lesa, kempujeme, varíme. Rozdiel je len v tom, že našim “domovom” sú aj jazerá, rieky, moria či oceány. Všade tam sa cítime šťastní. 

Nie je to jednoduché, pretože voda nie je pre ľudí prirodzený priestor, ale práve to nás na tom láka a baví. My sme totiž Vodní skauti a vieme, že spraviť si z vodného sveta ten náš, sa dá. Preto sa učíme vode rozumieť, vieme sa s ňou spriateliť, spoznávame prírodu v nej i okolo nej a snažíme sa v každej chvíli zažiť nejaké nádherné dobrodružstvo. 

Vieme však aj to, že voda je zradná a vie byť aj nebezpečná. Na to sa pripravujeme výcvikom, aby sme v prípade nebezpečenstva zareagovali správne a žiadne riziko sme nepodcenili. Nepreceňujeme svoje sily. Učíme sa ako zachrániť topiaceho sa, pomôcť unavenému kamarátovi plavcovi, či ako správne na sebazáchranu na divokej vode. Vieme čo robiť, keď sa niekto zraní alebo mu niečo hrozí. Ale hlavne sa učíme nebezpečným situáciám predchádzať. Sme ostražití, usilovní … a každú chvíľu si naplno užívame!

Prístav vodných skautov

Zbystri! Ak si naň natrafil, vedz, že sa stretneš s vodnými skautmi. V prístave sa totiž nachádza viacero vodnoskautských oddielov. naše prístavy vedú kapitáni prístavu so svojou admiralitou. Prístav má právnu subjektivitu a jeho synonymom u peších skautov je slovo zbor. 

Oddiel vodných skautov

Niektoré oddiely vodných skautov nie sú organizované v prístavoch, ale nájdeš ich pod klasickým zborom. Nie je to nič nezvyčajné a pre takýto zbor je oddiel vodných skautov prínosom. Niektorí skauti pri “vyhorení” opúšťajú svoj oddiel, a opätovné nakopnutie môže prísť práve v oddiely vodných skautov. Je to trochu iný svet, nová výzva. A funguje to samozrejme aj opačne. Vodnoskautský oddiel vedie kapitán, ideálne so svojim zástupcom – palubným dôstojníkom. 

Posádka

Družina. Vedie ju kormidelník a za ním stojí pár statných námorníkov, či šarmantných námorníčok. 

schôdzky

Pod vedením kormidelníka sa stretávame raz za týždeň. Program sa veľmi podobá na akúkoľvek inú družinovú schôdzku. Tiež sa hráme, učíme, dumkáme, tvoríme. Vodný svet sa však nevytráca a je na každom kroku citeľný.

Funkčné označenia vodných skautov

www.vodny.skauting.sk

Slovenský skauting

48. PRÍSTAV VODNÝCH SKAUTOV “BUFO VIRIDIS” SENICA