Vekové kategórie

Vodné vĺčatá

Napredovanie VV

Napredovanie vodných vĺčat s názvom Štyri lodné súdky” vedie vodné vĺčatá do sveta námorníkov. Zvieratká z Knihy džunglí od Rudyarda Kiplinga tvoria posádku starej námornej lode. Každé z nich odovzdáva svoje najlepšie zručnosti a znalosti a tak tvoria dokonalý tím. V ich námorníckej “batožine” lodných súdkoch nájdeme všakovaké užitočné veci.  Vodné vĺčatá prichádza jú na palubu lode a stávajú sa členmi posádky. Postupne nazerajú do jednotlivých súdkov a plnia úlohy, ktoré majú pre nich pripravené leopard Baghíra, had Kaá, medveď Balú a mungo Rikki-Tikki-Tavi. Na tejto ceste ich sprevádza nápomocný tuleň Kotik a z nebeskej oblohy na nich so svojou nekonečnou trpezlivosťou dozerá priateľský vlk Akela. 

Odborky vodných vĺčat

Keďže vodné vĺčatá prichádzajú na palubu v rôznom veku, má pre nich zvieracia posádka pripravené úlohy rôznej úrovne, od belasej, cez bronzovú a striebornú, až po zlatú. V každej z týchto úrovní spoznajú obsah 4 súdkov a postupne sa posúvajú vyššie. Z každej úrovne získavajú nášivku vlčej stopy v danej farbe, ktorú si našívajú na vlčiacku rovnošatu na pravé vrecko. Stopa je symbolom zvierat, akýmsi otlačkom či podpisom, že úlohy boli poctivo splnené. 

Výzvy vodných vĺčat

Aktuálne nie je v ponuke žiadne vodácka výzva. K dispozícii je však niekoľko všeobecných výziev, po ktorých vodné vĺčatá s obľubou siahnu. Nájdete ich TU.

-odcitované zo stránky vodny.skauting.sk-

Vodní skauti

Kto sme a čo vlastne robíme?

My, vodní skauti, sme tiež skautmi telom aj dušou. Máme radi prírodu, pohyb a pobyt v nej. Radi chodíme na hory, do lesa, kempujeme, varíme. Rozdiel je len v tom, že našim “domovom” sú aj jazerá, rieky, moria či oceány. Všade tam sa cítime šťastní. 

Nie je to jednoduché, pretože voda nie je pre ľudí prirodzený priestor, ale práve to nás na tom láka a baví. My sme totiž Vodní skauti a vieme, že spraviť si z vodného sveta ten náš, sa dá. Preto sa učíme vode rozumieť, vieme sa s ňou spriateliť, spoznávame prírodu v nej i okolo nej a snažíme sa v každej chvíli zažiť nejaké nádherné dobrodružstvo. 

Vieme však aj to, že voda je zradná a vie byť aj nebezpečná. Na to sa pripravujeme výcvikom, aby sme v prípade nebezpečenstva zareagovali správne a žiadne riziko sme nepodcenili. Nepreceňujeme svoje sily. Učíme sa ako zachrániť topiaceho sa, pomôcť unavenému kamarátovi plavcovi, či ako správne na sebazáchranu na divokej vode. Vieme čo robiť, keď sa niekto zraní alebo mu niečo hrozí. Ale hlavne sa učíme nebezpečným situáciám predchádzať. Sme ostražití, usilovní … a každú chvíľu si naplno užívame!

Prístav vodných skautov

Zbystri! Ak si naň natrafil, vedz, že sa stretneš s vodnými skautmi. V prístave sa totiž nachádza viacero vodnoskautských oddielov. naše prístavy vedú kapitáni prístavu so svojou admiralitou. Prístav má právnu subjektivitu a jeho synonymom u peších skautov je slovo zbor. 

Oddiel vodných skautov

Niektoré oddiely vodných skautov nie sú organizované v prístavoch, ale nájdeš ich pod klasickým zborom. Nie je to nič nezvyčajné a pre takýto zbor je oddiel vodných skautov prínosom. Niektorí skauti pri “vyhorení” opúšťajú svoj oddiel, a opätovné nakopnutie môže prísť práve v oddiely vodných skautov. Je to trochu iný svet, nová výzva. A funguje to samozrejme aj opačne. Vodnoskautský oddiel vedie kapitán, ideálne so svojim zástupcom – palubným dôstojníkom. 

Posádka

Družina. Vedie ju kormidelník a za ním stojí pár statných námorníkov, či šarmantných námorníčok. 

Schôdzky

Pod vedením kormidelníka sa stretávame raz za týždeň. Program sa veľmi podobá na akúkoľvek inú družinovú schôdzku. Tiež sa hráme, učíme, dumkáme, tvoríme. Vodný svet sa však nevytráca a je na každom kroku citeľný.

-odcitované zo stránky vodny.skauting.sk-

Rangeri

Napredovanie Rangerov

Po prejdení Skautského chodníka sa otvára Rangerský horizont. Tento programový stupeň napredovania je určený pre rangerskú vekovú kategóriu (15-18 rokov). Oproti Skautskému chodníku majú rangeri a rangerky omnoho väčšiu voľnosť vo výbere úloh a cieľov. Program je nastavený tak, že ho môžu plnohodnotne plniť rangerské posádky, ale aj dvojice či jednotlivci. Rangerský horizont sa skladá z troch častí.

V Rangerskom horizonte čakajú na mladých rangerov a rangerky dva stupne Osobného rastu, dva stupne Expedícií a jeden Projekt.

Rangerský horizont je kompatibilný s Medzinárodnou cenou vojvodu z Edinburghu (DofE). Znamená to, že aktivity z Rangerského horizontu si môžu naši členovia započítať aj do programu DofE.

-odcitované zo stránky vodny.skauting.sk-

Návrat hore